Przenoszenie ładunków o dużej masie wymaga korzystania ze sprzętu, który będzie w stanie podnieść je na potrzebną przy konkretnym zadaniu wysokość, a nierzadko także przemieścić na niezbędną odległość, niezwykle precyzyjnie umieszczając w odpowiednim miejscu. Prace tego rodzaju są zwykle realizowane z użyciem urządzenia, którego charakterystyka najlepiej pasuje do specyfiki danego zlecenia. Firmy, które oferują usługi dźwigowe, zazwyczaj świadczą je przy pomocy żurawi samojezdnych. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom i sprawdźmy, kiedy będą najbardziej użyteczne.
Co warto wiedzieć o żurawiach samojezdnych?
Żurawie samojezdne to sprzęt, który jest wyposażony w obrotową wieżę z kabiną operatora, umieszczoną na podwoziu samochodu ciężarowego albo specjalnie skonstruowanym w tym celu pojeździe. Na wieży osadzone jest ramię o budowie teleskopowej, którego kolejne człony są wysuwane z wykorzystaniem hydrauliki siłowej. Gwarantuje to stosunkowo dużą wysokość podnoszenia i znaczny wysięg. Za stabilność podczas realizacji zadań transportowych odpowiadają podpory, utrzymujące żuraw we właściwym położeniu. W zależności od potrzeb korzysta się z żurawi samojezdnych o różnym udźwigu wynoszącym od kilku do nawet kilkuset ton i wysokości podnoszenia, która może przekraczać 100 metrów.
Przy jakich pracach sprawdzają się żurawie samojezdne?
Żurawie samojezdne najczęściej wykorzystuje się podczas prac budowlanych, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia prefabrykatów np. płyt stropowych lub ciężkich elementów konstrukcji: belek dachowych czy dźwigarów. Są też niezastąpione przy wznoszeniu hal stalowych oraz rozmaitych instalacji przemysłowych od zbiorników po słupy czy rurociągi. Sprawdzają się również przy robotach instalacyjno-montażowych, a także zadaniach przeładunkowych.